Światowe Dni Młodzieży w Portugalii

Światowe Dni Młodzieży od lat są świętem młodych katolików z całego świata, którzy spotykają się, aby wspólnie się modlić i słuchać słów Ojca Świętego. Zainicjowane przez Jana Pawła II odbywają się od 1986 roku co kilka lat w różnych miejscach na całym świecie.
Spotkania setek tysięcy a czasem nawet milionów przedstawicieli młodzieży katolickiej organizowano dotychczas we Włoszech, w Argentynie, w Hiszpanii, w USA, na Filipinach, we Francji, w Kanadzie, Niemczech, Australii, Brazylii, Panamie oraz w Polsce. W tym roku w sierpniu tę piękną imprezę gościć będzie Lizbona, stolica Portugalii.
Każdorazowo obchodom towarzyszy motto. Tegoroczne hasło to:
Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem (Łk 1,39) – jest to cytat biblijny wybrany przez Papieża Franciszka.
W 1991 roku jedno z miast Shrines of Europe – Częstochowa, gościło VI Światowe Dni Młodzieży  - było to wyjątkowe święto ludzi z całego świata z udziałem Papieża Jana Pawła II, kiedy pod szczytem jasnogórskim zebrali się młodzi, aby wspólnie chłonąć słowa Ojca Świętego. Wydarzenie to było wyjątkowe w historii miasta. Po raz pierwszy do Częstochowy przybyły wtedy jednocześnie prawie 2 mln osób.
Tegoroczne główne obchody zaplanowano w Lizbonie od 2 do 6 sierpnia 2023 roku.
Uczestnicy spotkania w Portugalii będą mieli okazję odwiedzić również Fatimę, gdzie Matka Boska od 13 maja do 13 października 1917 roku objawiła się 3 pastuszkom: Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos. Podczas objawień miał miejsce tzw. Cud Słońca, który widziany miał być przez około 60 tysięcy osób. Na pamiątkę tych wydarzeń oraz dla upamiętnienia miejsca objawień zbudowano sanktuarium, które odwiedziło dotychczas czterech papieży, a papież Franciszek powróci tu w 2023 roku podczas Światowych Dni Młodzieży w Portugalii.
Ojciec Święty przybędzie do Fatimy w dniu 5 sierpnia. Tego dnia rano o godz. 9.30 odmówi różaniec z młodzieżą w Kaplicy Objawień w Sanktuarium w Fatimie. Po nabożeństwie uda się do Lizbony na główne obchody WYD.
Oczywiście w Fatimie nie zbraknie stoiska Shrines of Europe, na którym będzie możliwość spotkania się i porozmawiania z przedstawicielami naszego stowarzyszenia. Będziecie tam również mogli znaleźć wydawnictwa dotyczące sieci naszych miast, a także odebrać specjalnie przygotowane na tę okazję butelki wielokrotnego użytku, które będą wam służyły podczas niejednej pielgrzymki do miast Shrines of Europe.
Wielu młodych ludzi włączy w swój program pielgrzymkę do Fatimy, gdzie przygotowano dla nich różnorodne propozycje: opracowano specjalne szlaki piesze, zaplanowano msze, nabożeństwa, warsztaty o charakterze religijnym. Przygotowano wydawnictwa i informatory, zapewniono miejsca noclegowe i wsparcie dla odwiedzających to miejsce gości z całego świata.
Wszystkich zachęcamy do lepszego poznania piękna regionu, z jego pięknymi plażami, wyjątkowymi górami, gdzie znaleźć można wspaniałą kulturę, gastronomię i poznać gościnność i życzliwość charakteryzując okolicznych mieszkańców.

Używamy plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny. Jeśli będziesz nadal korzystać z tej witryny, założymy, że jesteś z niej zadowolony